nowe-emoji-windows-10-11-teams

Windows zmienił wygląd swoich 1888 emoji, chwaląc się swoim redesignem w ostatnim wpisie na blogu. Lifting robi wrażenie a nowe emotikony wyglądają, jakby każda mogła “zagrać” w osobnej bajce Disney’a. Jak wyglądają i skąd ta zmiana?

Nowe emotikony – powodem pandemia i ekspansja pracy zdalnej.

Jak tłumaczy redaktor bloga Microsoftu, do zmiany przyczyniło się rozprzestrzenienie się w ostatnich latach urządzeń mobilnych, rozkwit branży eventowej oraz znaczny wzrost osób pracujących zdalnie. Następnie – wybuch pandemii jeszcze bardziej przyczynił się do zwiększenia osób pracujących z domu.

Wskazuje również, że nasza komunikacja znacznie zubożała poprzez brak bezpośredniego kontaktu. Nie możemy już wyczytywać emocji z twarzy i gestów innych. W kontekście cyfrowym ma to na nas ogromny wpływ. Ratunkiem dla lepszego przekazywania uczuć mają być nowe emotikony, dzięki którym te kilka pikseli więcej pozwoli lepiej przekazać nasze uczucia. Pozostaje także na dłużej w pamięci niż słowa (według autorów).

With emoji, however, a few pixels can telegraph our thoughts and feelings in ways that are fun, clear, and emotionally resonant.

Autorka postu, dyrektor kreatywna i emotikonolożka zdradza, że nowe emoji w Windows 10 będą stopniowo wdrażane w następnych miesiącach, ale z okazji dnia emotikonów (17 lipca) chcieliby pochwalić się dotychczasową pracą nad nowym projektem. W kilku grafikach i dynamicznym, niezwykle kolorowym filmie przedstawiają więc sneak-peak redesignu. I rzeczywiście, jest na co popatrzeć!

 

Plastelinowe emotikony – wyznaczanie trendów w designie czy przesłodzony kit?

Wydaje się, że podczas gdy ludzie zmagali się z pandemią projektanci i graficy Microsoftu projektowali coraz to słodsze i kolorowe emotikony. Patrząc na cechy wspólne możemy stwierdzić, że wszystkie są bardzo kolorowe i radosne. Każda z nich ma swój przewodni kolor, co ukazuje grafika prezentująca nowe emotikony dla Windowsa w tęczowym przekroju. Potwierdzają to również autorzy posta:

Jeszcze zanim pandemia zatarła granice między pracą a życiem, pojęcie profesjonalizmu ewoluowało w kierunku emocjonalnej uczciwości i zabawy.

I na tej zabawie właśnie osoby zajmujące się przeprojektowaniem emotikonów skupiają się najbardziej. Praca nie kojarzy nam się z bawieniem się, ba – wielu osobom nie kojarzy się nawet z czymś przyjemnym. Designerzy i osoby analizujące wpływ emotikonów na komunikację wiedzą to i chcą wprowadzić element zabawy do miejsc pracy. Nowe emoji mają rozbudzić kreatywne myślenie, wywołać ekspresyjność w miejscu pracy i oczywiście, wspomóc komunikację – nie tylko dla tych, którzy mogą z nią mieć problem.

Za plastelinowymi ludkami i przedmiotami stoi również głębsza filozofia.

Jeśli więc jeszcze tego nie zauważyliście: nowe emotikony NIE SĄ OKRĄGŁE.

Nowoczesne “buźki” są wyciągnięte. Jest to pierwszy raz w historii, kiedy emotikony straciły swoją okrągłość. Projektanci tłumaczą tą drastyczną zmianę psychologią. Okrągłe emotikony były zbyt idealne przez co nie oddawały odpowiednio doskonale uczuć i emocji, trudniej było się też z nimi zidentyfikować.

nowe-emotikony-windows-teams-11
Przykłady “nieidealnych” nowych emoji Windowsa.

Nowość zadebiutuje w najbliższych miesiącach, pozostaje nam więc trochę czasu zanim ujrzymy nowe emoji Windowsa w pełnej krasie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *