co-nowego-w-wordpress-5 8

Ostatnia, najnowsza wersja WordPress 5.8 wprowadza kolejne ciekawe funkcjonalności. Jest to również, jak wskazują sami autorzy, kolejny krok do pełnej, swobodnej edycji witryny. Nowa wersja WordPressa skupia się na szeroko zakrojonych zmianach strony, edycji grafik oraz innych ulepszeń open source. Spójrzmy więc co nowego pojawiło się tym razem.

Zarządzaj widżetami przy użyciu bloków.

Pierwszą funkcją wartą uwagi, z którą na pewno się zderzycie jest możliwość dodawania bloków do obszarów widżetów w Twojej witrynie. Oznacza to, że możesz dodać dowolny blok z biblioteki bloków do obszarów widżetów. Są to na przykład stopka lub pasek boczny. Daje to jeszcze większą swobodę, jeśli chodzi o treść i projekt stron. Możesz teraz tworzyć układy za pomocą kolumn. Również zmieniać projekt, dodając kolory tła, różne czcionki i tym podobne.

Można je swobodnie dodawać w zakładce Wygląd > Widżety. Moja stronka niestety nie miała tego elementu po Polsku, dlatego wrzucam po angielsku:

widzety-wordpres 5 8

Nowy edytor szablonów.

Inną funkcją, która jest częścią pełnego zestawu narzędzi do edycji witryny, jest edytor szablonów.
Edytor ten umożliwia edycję Twoich stron podczas pracy nad Twoimi postami. WordPress 5.8 zawiera również wiele nowych bloków (dokładnie aż 13), które mogą być przydatne podczas tworzenia tych szablonów:
  • Logo witryny / Slogan witryny / Tytuł witryny.
  • Wyświetlanie postów.
  • Tytuł posta / Treść posta / Data postu / Fragment postu / Polecany obraz posta / Kategorie postów / Tagi postów.
  • Logowanie/wylogowanie.
  • Lista stron.

Filtry dwutonowe (bichromatyczne) w nowym WordPress 5.8.

Kolejną zabawną funkcją, która została wprowadzona w WordPress 5.8, jest filtr bichromii dla twoich obrazów. Ten filtr pozwala wybrać kolory dla cieni i świateł obrazu. Istnieje kilka gotowych kolorów bichromii, z których możesz wybierać, ale możesz je również dostosować, aby utworzyć własny filtr bichromii. Możesz wybrać ten filtr, dodając obraz lub blok okładki do swojego posta lub strony.

Zauważyłam jednak, że używając klasycznego edytora treści nie mam raczej możliwości edycji swoich zdjęć w ten sposób.

Dodanie wsparcia dla WebP czyli to, na co czekali seowcy (i seowczynie).

WebP szturmem podbija sieć, a WordPress wkracza na pokład. Możemy teraz przesyłać obrazy WebP do swojej witryny, ale warto zauważyć, że WordPress nie jest w stanie (jeszcze) przekonwertować twoich plików JPEG na WebP. Lekkie i szybkie ładowanie stron jest więc w zasięgu ręki właścicieli stron na WP. Dla mnie jest to najlepsza wiadomość tej aktualizacji.

O dokładnych zmianach w nowej wersji WordPressa 5.8 możecie przeczytać na oficjalnym blogu firmy. Niemniej powyższe zmiany są chyba najważniejsze dla zwykłego użytkownika.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *